Doğum şekliniz nasıl olmalı ?

Sezaryen mi normal doğum mu?

 

Sezaryen, vaginal doğumun güvenle tamamlanamayacağı durumlar anne ve bebekte ön görülen riskler varsa uygulanması gerekir.
Uluslar arası örgütler serzayenin isteğe göre değil tıbbi endikasyonlar ile yapılması gerektiğini açıklamaktadır. 39. Haftadan önce isteye bağlı sezaryen yapmayı kabul etmemektedirler.
Doğum şekline karar vermek için eğer önceden bilinen kesin endikasyon yoksa doğum şekline zamanı geldiğinde karar verilmelidir.
 Bu zaman ;
Doğum kasılmalarının (sancılarının)  başlaması suyun gelmesi , nişan (pembe kanama), lekelenme gelmesi ile kendini gösterir.
Aksine bir durum görülmezse doğum normal takip edilmeli takip sırasında gelişecek problemler değerlendirilerek gerekli görülürse sezrayen planı yapılabilmelidir.
Sezaryen endikasyon
Doğum takibi sırasında bebek kalp atımlarında düzensizlik
Asfiksi
Bebeğin başının ilerlemesi
Mutlak sezrayen endikasyon durumları
Önce geçirmiş sezaryen doğum
Rahim ameliyatları
Bebeğin makat veya yan gelişi
Pelvis darlığı
Plasenta yerleşim anomalleri
Normal doğum sonrası lohusaların yaşamlarına ve aktivitelerine hem kolay hemde kısa sürede olmaktadır. Günümüzde sezaryen artık kolay ve sorunsuz yapılsada nihayetinde ameliyat olmaktadır. Doğumlar mümkün olduğu kadar doğum şekli normal vaginel yol olmalıdır. Gebelik ve doğum her ne kadar fizyolojik olay olmakla yinede anne adayı için büyük bir stres oluşturacaktır. Anne adayı hiç bilmediği gebelik ve doğum sürecinin korku ve kaygılarının yaşarken diğer taraftanda anne olmanın mutluluğunu ve çoşkuysunu yaşayacaktır. Doğumda gelişecek olayları tahmin edememekte derin kaygılar yaşamkatdır. Bu sebepten doğum sezaryen mi normal mi olduğuna karar veremez. Bunun için yani doğum tercihi için anne adayına verilecek tıbbi destek ve bilgilendirme sayesinde kendi kararını vermelidir. Dünya sağlık örgütü 6 kanıta dayalı öğüdü profesyonelleri kılavuz olmak kayydı ile güvenli bir doğum eylemini gerçekleştireceğini ifade etmektedir.
Bu öneriler
 Doğum kendi başlamalıdır.
Doğum sürecinde gebe özgür hareket etmelidir.
Doğum boyunca anne adayına duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.
Doğumda sırt üstü yatma yerine diğer pozisyonlar desteklenmelidir.
Doğum sonrası anne ve bebek bir arada olmalıdır.
planlı yada isteğe bağlı sezaryen zamanlama dışında bir avantaj getirmektedir. Sezaryen olası bir risk çıktığında yada tıbbi endikasyon geliştiğinde hayat kurtarıcı işlemdir. En doğru olanı normal doğum sürecini desteklemek olası bir aksilikte sezaryen ihtimaline karşı yeterli tıbbi imkanlara ulaşabilir olduğunu söylemek bu konuda tedbirler almak tıbbın yapacağı en önemli uğraş olamlıdır.

error

Bu blog yazısını beğendin mi? Lütfen paylaşalım :)