Doğum Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

 

Gebelik ve doğum kadınlarda vücudu, yaşantıyı ayrıca pek çok şeyi değiştirmektedir. Doğum kadının hayatının en özel ve duygusal eylemidir. Fiziksel psikolojik olarak birçok yönden etkilenirler. Etkilediği alanlardan biriside cinselliktir.

Doğumdan sonra lohusanın eski haline dönmesi zaman almaktadır. Anne adayı doğum, doğum sonrası ve emzirme gibi birçok aşamalardan geçerek normal doğum önceki durumuna dönmeye çalışır. Lohusalar bu uzun dönemi anneliğin keyfini çıkararak geçirmelidir. Zira bu dönemde vücut kendini toparlayacak, 6-8 haftada eski haline dönecektir. Doğum sonrası başlayan kanama normal akıntıya evirilecek, vaginada oluşan sıyrık yaralanmalar iyileşecek organlar toparlanacaktır.

Sonuç olarak normal vaginal doğumda bu süre 6 haftaya uzanırken sezeryanda (C/S) vaginal kanama 3-4 hafta gibi sürede bitmektedir. Cinsellik, lohusa kanamasının sona erdiği tarihten sonra başlayabilir.

Kısaca, doğum gerçekleşmiş, üzerinden 1,5 ay gibi bir süre geçmiş, kanamalar, akıntılar, acı, ağrı ve sızı yoksa cinsel yasak kalkmış olacaktır.

error

Bu blog yazısını beğendin mi? Lütfen paylaşalım :)