Endemetriol polip

Endemetriol polip

İyi huylu komşu epitel (mukozadan) yukarıda epitel ile örtülü lokal aşırı büyümelerdir. Sonardan çıkan patolojiler olarak submukoz myomlar uterin yapışıklıklar poliplerde sayılabilir. Görünme sıklığı %7.8 yaşla artmakta infertil olgularının %20-30’unda polip görülmektedir. Polipler tedavi eidlmesinde %70 ‘i spontan (kendiliğinden ) kaybolurlar.

 Endometriol polipler en çok yaş adet düzensizliği endometriozis düşük doğum sayısı ile bağlantılı olduğu artık bilinmektedir. Ancak sezaryen ölü doğum adonomiyozis ve obezite ile ilişkisi hala şüpheli durumdadır.

Poliplerin özellikleri:

1 cmden kaviteye dolduracak kadar büyüklüğe ulaşabiliyorlar. Olguların %20’sinde çok sayıda genellikle rahimin arka duvarına yerleşir. Hiper plazik atrofik ve fonksiyone yapıda olabilirler. 6 kromozomdaki bozukluğun neden olduğu söylenmektedir. Hiperplazi  adono kanser fibroma adonosalkoma karıştırılabilir.

Belirtileri:

İnfertilite nedeni : döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller. Fiziksel tıkanıklığa neden olur. Uterin kaviteyi distorsiyon yapar.

Tekrarlayan gebelik kaybı : uterin kan akımı bozulur. Rahim hareketliliği artar. Plasenta büyüme alana kısıtlanır. Döllenmiş yumurtanın uygun yerleşmesi engellenir.

Tanı:

Öykü alma :Adet düzensizliği vardır.

 Ultrason: trans vaginal ve 3D ultrasoun

HSG:

SİS

Tanısal sistereskopi(kesin tanı)

MR

Endrometriol polipler

 Bir İnflamatuar endometriol hastalığıdır.

Tedavi:

Histeroskopik polipektomi bu işlem sonrası hastalarının gebe kalma oranı %50-79’a kadar çıkmaktadır.

2 cm den küçük polipler gebe kalmayı etkilemez. Ancak gebelik kaybı oranını artmaktadır. İnfertil hastalarda sayı ve büyüklüğüne bakılmaksızın endometriol poliplerin çıkartılması gebe kalma oralarını çok arttırmaktadır.

2 cmden küçük poliplerde infertilite tedavisi sırasında tanı koyulursa tedavi iptal edilmez.

Eğer tüp bebek tedavisi yapılırken OPU günü polip görüldüyse hemen polipektomi yapılır. Embrio transveri uygulanır.

Histereskopik polipektomi tedavide altın standart bir yöntemdir. Ancak hiperplazi ve ednometritler konusunda yetersiz kalmaktadır.

IUF öncesi ve başarısız IUF uygulamalarından sonra histereskopi işlemi gerekli bir tetkik değildir.

Polip alındıktan sonra IUF uygulamalrında embrio transfer aralığı 2-16 gün arasında olmalıdır.