Gebelerin tüketmesi gereken 6 besin

Gebelerin tüketmesi gereken 6 besin

Gebelikte beslenme çok önemlidir. Gebeler genelde sağlıklı beslenmeye çalışmaya çalışsalar da ara sıra beslenmenin dışına çıkarak kaçamak yaparlar.

Örneğin bol kremalı bir kahve yanında pasta yemek gibi.

Bu sebepten gebelerin beslenirken daha dikkatli olmaları dengeli ve yeterli beslenmeleri gerekir. Gelişen bebeğin ihtiyaçlarına göre gıda alımı düzenlenmelidir. Gebelikte en çok protein kalsiyum ihtiyacı vardır. Zira bebeğin dokularının organlarının ve kemiklerin gelişimi için bu iki besin türü öne çıkacaktır. Doğumsal defektlerin önlenmesi için dışarıdan folik asit kan hücrelerinin oksijenin dokulara taşıyabilmesi içinde demir elementine ihtiyaç olacaktır.

Gebelikte tüketilmesi gereken ürünler

  • Tam tahıllı gıdalar : tam tahıllı ekmek yada müsli folik asit ve demir yönünden zengin besinlerdir. Günde 3 öğün tüketebilirsiniz.

  • Fasulye: fasulyenin her cinsini sofranızdan eksik etmeyin. Etlerde pilavlarda salatalarda bolca tüketebilirsiniz. Protein lifli olmasının yanında kalsiyum çinko folat ve demir yönünden zengin besin kaynağıdır.

  • Somon : omega 3 yağ asitleri bebeğin beyin ve göz gelişimi için elzem besinlerdir. Somon aynı zamanda protein ve B vitamini kaynağıdır. Civa ihtiva etmez güvenli tüketilebilir. Haftada 1 kez tüketimi önerilmektedir.

  • Yumurta: üstün bir protein ve aminoasit kaynağıdır. Hatta vitamin ve minerallde ihtiva eder. Beyin gelişmi için ideal bir besindir. Ancak işi pişirilerek tüketilmelidir.

  • Az yağlı yoğurt: bir kase az yağlı yoğurt yüksek oranda kalsiyum elemnti içerir. İçine şeker katmadan meyve ile karıştırılarak tüketilebilir.

  • Taneli meyveler: yabanmersini, böğürtlen, ahududu çok değerli besin kaynaklarıdır. Yoğurt ile tüketebilirsiniz ara öğünler için bulunmaz bir besin. Vitamin C folat açısından zengindir.

error

Bu blog yazısını beğendin mi? Lütfen paylaşalım :)