Hamileliği Düşünenler için neler yapılmalı

Hamileliği Düşünenler için neler yapılmalı

   Gebelik planlayan ya da gebelik beklentisi olan kadınların öncelikle genel fizik muayenesi beraberinde vajinal muayenesi yapılmalıdır.

Vajina girişi kanalı rahime ulaşmada (serviks kanalı) engel var mı yok mu değerlendirilmelidir. Rahim ağzı kontrolünde rahime girişte sorun var mı ya da rahim ağzı yara enfeksiyonu durumu var mı muayene edilmeli. Hemen sonrasında genital sistemin ultrason muayenesine geçilmelidir. Bu muayenede rahimin şekli yapıları ve endometriumun (mukozası) yumurtalıkların durumu yumurtalıklardaki antrael folükül sayısı hacmi patolojik durum var mı varsa gebeliğe engel çıkaran yapıların değerlendirilmesi kontrolü yapılır.

Muayenede bizi bekleyen sorular neler ?

  • Vajina ve servikal enfeksiyon

  • Servikal polipler

Endometrium (rahim iç mukozası ) Bebeğin yerleşmesine engel çıkaran  ya da düzensiz kanamalar yapan polispler myomların varlığı değerlendirilmelidri.

Myomlarlar üretkenlik çağındaki kadınların dörtte birinde görülür. Myomların rahime yerleşim yerlerine göre yakınmalara ve gebelikl engeline neden olabilirler. Tedavileri cerrahi yolla yapılmaktadır.

Myomlar ve kistler: yerleşim yerine büyüklüğüne ve şikayet oluşturmasına göre (ağrı, baskı, kanama) tedavi edilmelidirler. Myomlar ve polipler gebelik yerleşmesi ve devam etmesine engel oluyor ve büyümeye devam ediyor. Ağrı oluşturuyor ise cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Myomlar doğumla ya da kendiliğinden ortadan yok olmazlar yani iyileşmezler.büyür küçülür yada aynı kalırlar. Myomların yerleşim yerleri çok önem arz ederler. Rahim zarına yerleşip büyük boyutlara ulaşsalarda şikayet oluşturmaya bilirler. Şikayete neden olmadıkça cerrahi (ameliyat) bir işlem yapılmaz. Ancak başka bir tarzı olan rahim mukozasına yerleşen küçük boyutta olmasına rağmen

  • Kanamaya

  • Ara lekelenmelere

  • Sancılı adet görmeye

  • Bebeğin yerleşmesine hatta düşüğün gerçekleşmesine rol açabilir.

Endometrıum (rahim içi) polip ve submukozal yerleşimli patolojilerin tedavisi yada ortadan kaldırılması işlemi histeroktomik teknik ile gerçekleştirilmektederi.

Histeroskopi: kısaca rahim içine kamera ile bakılma işlemidir. Anestezi altında vajinal , servikal kanaldan girilerek rahim içindeki patolojilerin ortadan kaldırılma uygulamasıdır. Rahim içi kamera ile izlenir. Bakma işleminde organın yağısı normal mi polip septum myom yapışıklık darlık var mı bakılır. Varsa aletin üstünde bulunan oluktan geçirilen yardımcı enstrüman ile kesme yakma ve düzeltme işlemleri gerçekleştirilir.

İşlem vakanın durumuna göre 10-30 dk yada 1.5-2 saat sürebilmektedir. Hasta işlemden 2-3 saat sonra evine işine hemen dönebilmektedir.

Gebelik düşünen ve kontrol için gelen hastalar:

  • Üreme hormonlarını

  • Enfeksiyon hastalıklarına

  • Tüm biyokimyasal tetkikler

  • Yaşına göre yumurta rezervine bakılmalıdır.

38-42 yaş arası tedavi açısından çok dikkat edilmesi ve asla vakit kaybedilmemesi gereken bir yaş sınırıdır.

 

error

Bu blog yazısını beğendin mi? Lütfen paylaşalım :)