Laser ile ameliyatsız Ben (Nevüs) tedavisi

Benler deride neden ortaya çıktığı hakkında tam bir ortak bilgi yoktur. Uzmanların ortak kanaati deriye renk veren melanin isimli boya maddesinin melonistler tarafından oluşturulmasıdır. Normal koşullarda vücutta eşit şekilde dağılmış bu madde bilinmeyen bir sebeple gruplaşarak tek bir alanda melanin miktarına bağlı değişik renk sıkalasında benler oluşur.

Benler vücudun her bölgesinde görülebilir. Aynı renk ve büyüklükte kaldığı sürece herhangi bir risk taşımazlar. Renk değiştirme kayma veya büyüme fark edilmesi durumunda doktor yardımı alınması gerekir.

Ben:

  • Renk değişimi gösteriyorsa
  • Büyüme varsa
  • Estetik kaygı oluşturuyorsa
  • Acı ve ağrıya neden oluyorsa mutlaka müdahale edilmelidir.

Benler, renksiz koyu renk yüzeyden kabarık büyük kıllı, kılsız deride görülebilirler. Benlerin tedavisi ya cerrahi işlem ile yâda lazer vb. teknikler ile ortadan kaldırılabilir. Ameliyatsız teknik olan lazer uygulaması dikişsiz kansız ağrısız bu yöntem ile dakikalar içinde ben yok edilmektedir. Alınan benlerin yerinde sivilce izinden daha az belli belirsiz iz bırakmaktadır. Bu iz sohbet mesafesine gelince fark edelibilen izdir.

Asıl yerinde kalan benlerin kanserleşme olasılığı yüksektir. Cerrahi yâda lazer ile yok edilen benlerde kanser görülmez.

Cilt kanserine yol açma olasılığı gösterse de günümüzde bu sebepten hayatını kaybeden hasta sayısı yok denecek kadar azdır.


WordPress PopUp Plugin