Şampiyon spermleri seçiyoruz

FERTILE VE FERTILE Plus kullanımı ve avantajları

Tüp bebek uygulamalarında kullanılan FERTILE ve FERTILE Ultımate ile suni dölleme (IUI) uygulamalrında kullanılan FERTILE Plus sperm çipleri morfolojik , genetik, ve fizyolojik olarak en iyi spermleri seçmek için Harvard University & Massachusetts Insitute of Technology (MIT), Brigham and Women’s Hospital’de geliştirilmiş ve patenti alınmıştır. FERTILE, FERTILE Ultımate ve FERTILE Plus sperm çipleri tüp bebek merkelerinin embriyoloji laboratuvarlarında kolayca uygulanabilmektedir. Mikroakışkan sperm ayıklama çipi teknolojisi spermlerin vajinal kanaldan  geçerek yumurtaya ılaşmasındaki yolu taklit etmeye dayanmaktadır. Dolayısıyla santrifüji, pietle karıştırma gibi canlı ve sağlıklı hücerelere zara verebilecek DNA kırıklıklarına yol açabilecek teknikler kullanmadan , çok daha kolay, daha hızlı ve standart bir yöntemle morkofolojik genetik ve fizyolojik olarak en iyi spermlerin diğer ölü olgunlaşmamış ve düşük kaliteli spermlerden ayıklanmasını sağlamaktadır.

 

 

Günümüzde  yaygın olarak kullanılan sperm yıkama, yüzdürme, gradient yöntemlerinde başvurulan santrifüjleme, vorteks ve pipet ile karıştırma gibi teknikler canlı sperm hücresine zarar verebilmekte ve oksidatif stres oluşumuna sebep olabilmektedir.
Oksidatif stresin ise sağlıklı spermlerde DNA hasarına sebep olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.  Hasarlı Dna’ya sahip sperm hücrelerinin kullanımı ise tüp bebek (IVF) ve suni dölleme(IUI) uygulamalarındaki gebelik oranlarını düşürmektedir.
Mikro çipler doğala en yakın yöntemle Şampiyon Spermleri seçerken , spermler üzerinde hasara yol açan uzun süreli işlemleri ortadan kaldırmaktadır. Sadece 30 dk gibi kısa süreli işlem ile en sağlıklı sonucun elde edilmesini sağlamaktadır. Az işlem basamağı olması sebebiyle kontaminasyon risklerinide azaltmaktadır.

error

Bu blog yazısını beğendin mi? Lütfen paylaşalım :)