Vaginusmusta Botoks Uygulaması

Vaginusmusta Botoks Uygulaması

Vaginusmus vaginaya (coitus) giriş denemelerinde vaginanının üst dış kısmını çevreleyen kaslarda tekrarlanan ve sürekli tarzda istemsiz kasılmaları ortaya çıkması olarak tanımlanır.

Kasılmalara penisin vaginaya girişine ilgin korku ve kaygalar eşlik eder. Çoğu kere birleşmeyi olanaksız hale getirir. Kadının isteyerek yaptığı bir eylem değildir. Bu duruma bedenin çeşitli bölgelerindeki kasılma kramplar terleme bulantı kusma fenalık hissi ağlama eşlik eder. Birleşemye kadın izin vermez.

Vaginusmus görülme sıklığı %10 kadardır. Kadın ilk birleşmede hiçbir sorun yaşamazken daha sonraki yıllarda doğum düşük taciz küretaj gibi işlem ve olaylardan sonrada sekonder olarak görülebilir.

Nedenleri:

  • Kadının cinsellikte pasif kalması

  • Olumsuz kaygı ve korkular

  • Yanlış inanışlar

  • Taciz ve tecavüz organ hakkında yanlış bilgilendirmeler

  • Vaginusmus kadının cinselliğini etkilediği gibi sosyal yaşantısınıda olumsuz etkiler.

  • Depresyon eğilimi artar.

  • Vaginusmus yalnızca cinsel birleşmeye engel bir durum iken gebe kalmaya yada doğum yapmaya engel teşkil etmez.

Vaginusmus kadınların eşlerinde zamanla ereksiyon (sertleşme) bozuklukları yaşanabilir.

Vaginusmusta tedavi cinsel terapi ve telkin esas olmalıdır. Bu tedaviye dirençli olgularda botoksa uygulanarak kalıcı çözümler sunulmaktadır.

Botulinum toksini clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir nörotoksindir. Hedef kaslara küçük dozlarda zerk edilerek noromosküler bölgede asetil kolin salımını bloke eder. Kaslar o bölgede kasılamaz.

Toksinin 8 serotipi vardır.

  • En etkili olanı serotip A dır.

Kullanılmadığı durumlar:

Gebelik ve emzirme

Enfeksiyonlar

Skar dokuları

Atrofik derin ve mukozalar

Cilt hastalıkları

Toksine duyarlı olma

Kas hastalıkları

Botoks toz halinde 50-100 ünitelik flakonlarda bulunur. Sulandırma için %09 luk serum fizyolojik ile sulandırılır. 10 mm ve üzerine çıkılmamalıdır. Sulandırma işlemi için iğne 45 derecelik açı ile yavaş ve yan yüzeye verilerek yapılır. Yumuşak bir şekilde döndürme hareketleri ile dilüe edilir. Elde edilen oluşum vaginaya çevreleyen kaslara altı noktada eşit dozlarda enjekte edilir.

Ağrıyı ortadan kaldırmak için lokal anestetik ajanlar uygulanır. Yarım saat içerde kalıcak şekilde dilatetör yerleştirilir. Hasta uyanıkken dilatatör çıkartılır.

Botoks etkisi 2 hafta içinde oturur. Doksan gün devam eder. Bu süre içinde çiftler ilişkiyi sorunsuzca uygularlar.

Botoks 2-8 derecede buzdolabında kuru toz halinde 2-2.5 sene saklanabilir.

Sulandırıldıktan sonra 24 saat içinde kullanılmalıdır. Çiftler ilişkiye 2 hafta sonra başlamalı uygulama sonrası komplikasyon yaşanmaz günlük yaşantıya hemen dönülür.

error

Bu blog yazısını beğendin mi? Lütfen paylaşalım :)